EU kommisionens undersøgelse af AdSense nærmer sig afslutning

Konkurrencekommisær Margrethe Vestager har meldt ud at EU kommisionens undersøgelse af Google AdSense nu nærmer sig en afslutning.

Snart kommer konklusionen på EU’s undersøgelse af Google AdSense. Det fortæller Konkurrencekommisær Margrethe Vestager på Web Summit i Lissabon ifølge Reuters.

Det bliver spændende at se konklusionen, fordi det vil vise om Alphabet der er Google’s moderfirma igen kan risikere en stor milliardbøde fra EU. EU udskriv jo en bøde på 2,4 milliarder euro for manglende konkurrence på Google Shopping i søgeresultaterne og 4,34 milliarder euro for ulovlige restriktioner på Android.

Undersøgelsen af Google AdSense handler ligesom de to forrige sager om at finde ud af, hvorvidt Google har misbrugt deres dominerende position til at forhindre konkurrence. Google har nægtet sig skyldig, men Margrethe Vestager og EU mener at firmaet har forhindret tredjepartsfirmaer fra at bruge deres reklameværktøjer til at vise reklamer fra Google’s konkurrenter.

Andreas Andersen

Forfatter og grundlægger af IT-blogger.dk, der har blogget om IT-emner siden 2012. Findes på Mastodon på @aphandersen@ansico.dk

You may also like...

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *