Tryg

Tryg er et dansk forsikringsselskab, der opererer i Danmark, Norge og Sverige. Selskabet blev børsnoteret i 2005, og den største aktionær er Tryghedsgruppen.

Årsregnskaber

Nøgletal20202019201820172016
Bruttopræmieindtægter (mio. DKK)22.65321.74118.74017.96317.707
Præmievækst7,0%17,1%6,3%1,7%0,1%
Teknisk resultat (mio. DKK)3.4953.2372.7662.7892.390
Omkostningsprocent14,114,214,414,015,7
Ordinært resultat før skat (mio. DKK)3.5413.6282.2623.2393.220
Nettoresultat (mio. DKK)2.7732.8431.7312.5172.471
Nettomargin12,2%13,1%9,2%14,0%14,0%
Combined ratio84,5%85,1%85,1%84,4%86,7%
Egenkapital (mio. DKK)12.26412.08511.33412.6169.437
Egenkapitalsforrentning22,5%24,6%14,9%28,8%26,2%
Ændringer i egenkapital 179751-1.2823.179
Indtjening pr. aktie (DKK)9,199,425,739,128,84
Ultimo kurs (DKK)192,10196,50164,70156,33137,58
P/E20,920,928,717,115,6
Antal aktier (1.000)301.750301.750301.743301.945274.595
Markedsværdi (mia. DKK)5859504738
Indre værdi pr. aktie (DKK)40,640,037,641,834,4
P/B4,734,914,383,744,00
Udbytte (DKK)7,07,86,66,46,2
Udbytte/kurs forhold3,6%4,0%4,0%4,1%4,5%
Udbytteandel76%83%115%70%70%
Aktieafkast/primo kurs1,3%24,0%9,6%18,3%
Totale aktiver (mio. DKK)60.91659.05956.54551.36749.861
Total gæld (mio. DKK)12.25510.543
Totale passiver (mio. DKK)48.65146.974
Soliditet20%20%20%25%19%
Gældsraten0,200,18

Kvartalsregnskaber

NøgletalQ4 2020Q3 2020Q2 2020Q1 2020
Bruttopræmieindtægter (mio. DKK)5.7445.7195.5955.595
Præmievækst7,4%4,9%7,0%8,9%
Teknisk resultat (mio. DKK)7809801.063672
Omkostningsprocent14,0%14,1%14,3%14,1%
Ordinært resultat før skat (mio. DKK)1.2231.1501.539-372
Nettoresultat (mio. DKK)1.0389301.246-442
Nettomargin18,1%16,3%22,3%-7,8%
Combined ratio86,3%82,7%80,9%88,0%
Egenkapital (mio. DKK)12.26412.78311.85410.458
Egenkapitalsforrentning34,2%29,9%42,9%-16,0%
Indtjening pr. aktie (DKK)2,103,084,13-1,47
Indtjening pr. aktie, seneste år (DKK)9,198,086,995,45
Ultimo kurs (DKK)192,10201,08191,10168,42
P/E20,965,346,3-114,6
Antal aktier (1.000)301.750301.750301.734301.701
Markedsværdi (mia. DKK)58615851
Indre værdi pr. aktie (DKK)40,642,439,334,7
P/B4,734,744,864,85
Udbytte (DKK)1,755,250,000,00
Udbytte, seneste år (DKK)7,006,953,405,10
Udbytte/kurs forhold3,6%3,5%1,8%3,0%
Udbytteandel83%0%0%0%
Totale aktiver (mio. DKK)60.91658.57760.25258.226
Total gæld (mio. DKK)12.2558.85310.36511.814
Totale passiver (mio. DKK)48.65145.79448.39846.641
Soliditet20%22%20%18%
Gældsraten20%15%17%20%

Analyser

  • 26/1-2021: Prognose vidner om fortsat stærk forsikringsdrift (Sydbank)
  • 21/1-2021: Udsigt til stærk forsikringsdrift og højt investeringsafkast i 4. kvartal – prognose for 2021 i fokus (Sydbank)
  • 14/12-2020: Opkøbet af RSA styrker kurspotentialet – Vi hæver anbefalingen på Tryg til køb (Sydbank)

Anbefaling

Finanskalender

  • 26/3-2021: Ordinær generalforsamling
  • 16/4-2021: Q1 regnskab
  • 9/7-2021: Q2 regnskab
  • 12/10-2021: Q3 regnskab