Digital euro – uafhængighed eller kontrol med befolkningen?

I disse dage snakkes der meget om den digitale euro, som EU er igang med at udarbejde og som regnes med at blive lanceret i 2029. Nogle beskylder EU for at indføre det for at overvåge dets borgere. Det er selvfølgelig noget vrøvl, der er ikke mere overvågning i den digitale euro end fx. VISA eller Mastercard gør det i dag.

Men hvad er den digitale euro egentlig? Den betyder at man som EU borger får muligheden for at få en digital eurowallet af sin bank – noget der svarer til ApplePay, VISA eller Mastercard. Den wallet vil være tilknyttet en konto med fx. euro, så man kan sætte penge derind. Man vil så kunne betale med den digitale euro alle steder hvor du kan betale med digitale betalingsløsninger. Du vil også kunne overføre digitale euro til andre, lidt ligesom MobilePay. Alle betalinger gennemføres som straksbetalinger, og har samme sikkerhed som andre betalinger.

Den digitale euro kommer til at være et supplement til kontanter, Visa, Mastercard, Dankort, ApplePay m.m. En stor udfordring vil derfor være, om den overhovedet bliver relevant, når vi allerede har velfungerende løsninger på det område. Og vil den skulle kæmpe mod de andre store monopoler, fx. ApplePay? Hvem husker ikke Dankort app’en der aldrig fik en chance, fordi NFC-chippen benyttes af ApplePay, og derfor er meget lettere at betale med. Og ingen tvivl at fx. Visa og Mastercard vil kæmpe hårdt imod at Digital euro overtager deres markedsandele.

I Danmark vil Dankortet også potentielt kunne blive truet. Dankortet fungerer nu som standard på ApplePay – flere år for sent. Er der plads til både Digital Euro og Dankort?

Når det er sagt, så er Digital euro vigtig, fordi det giver en betalingsløsning der kan fungere i EU uafhængig af tjenester fra USA. Altså en del af den deamerikanisering vi i Europa nu skal gennemgå. Hvis amerikanerne pludselig lukker for vores adgang til Visa, så kan vi altså stadig betale for ting i Europa. Det er vigtigt at vi får udviklet flere af den slags tjenester i Europa på det digitale område, og derfor er digital euro vigtig.

Andreas Andersen

Forfatter og grundlægger af IT-blogger.dk, der har blogget om IT-emner siden 2012. Findes på Mastodon på @aphandersen@ansico.dk

No Responses

Likes

Mentions

  • Andreas Andersen 🇩🇰

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *