Danmark skifter – Ny kampagne skal ændre vores digitale vaner
Leder du også efter alternativer til de store amerikanske tech giganter, så tjek kampagnen #danmarkskifter ud.
Danmark skifter er en national kampagne hvor man vil opfordre danskerne til at tage kontrollen over deres digitale liv tilbage. Det handler både om at ændre vaner og skifte platforme. Dette passer meget godt med mange danskeres ønske om at begrænse deres brug af amerikanske techprodukter lige nu. Noget jeg har skrevet om i flere artikler fx. her og her.
Som en del af kampagnen er der også kommet nogle skiftekit, hvor der anbefales konkrete alternativer til amerikanske techprodukter. Dem der er publiceret indtil videre er skiftekit til skift af browser, søgemaskine, kort og mail. Du kan tjekke dem ud og se om der er nogle af alternativerne du vil prøve af. Du behøver ikke afinstallere dine tidligere programmer, før du er helt tryg ved at bruge det nye.
Hvis du leder efter et alternativ til dine emails anbefales:
Begge er europæiske og har meget fokus på dit privatliv, idet dine mails vil være krypterede. Jeg har selv brugt Proton mail i over et halvt år og det virker virkelig fint. De har en gratisversion, men hvis du vil have flere muligheder, skal du tegne et abonnement. Det har jeg valgt at gøre, men så har jeg også alle Protons programmer til hele familien og mail til alle mine maildomæner.
Tuta mail har jeg ikke prøvet, men har også hørt meget godt om dem. Jeg tror dog de fleste vælger Proton, fordi du her også får mange andre gode produkter, heraf Proton Pass og Proton VPN.
Som et tredje alternativ kan også anbefales Startmail, der ligeledes har fokus på privatlivet.
Browser
Af browsere anbefaler de:
Jeg har valgt at skifte til Vivaldi, fordi det er en europæisk browser og så er det en Chromium browser, hvilket betyder den er bygget på samme motor som Google Chrome. Det giver mig mulighed for at beholde Chrome extensions og meget af funktionaliteten er den samme. Havde jeg ikke valgt Vivaldi, ville jeg have taget Firefox, der ganske vist er amerikansk men er open source. Duckduckgo er også et godt alternativ, men er amerikansk.
Søgemaskine
Af søgemaskiner anbefales:
Jeg har valgt at prøve Qwant af, som virker lovende og er europæisk. Jeg har dog ikke helt besluttet om der er andre søgemaskiner jeg vil synes er bedre. Helt generelt er søgemaskine-alternativerne blevet meget bedre end før i tiden. Hvis man før i tiden prøvede alternativer til Google var de elendige, sådan er det ikke mere.
Kort
Af navigationskort anbefales:
Tjek gerne initiativet #danmarkskifter ud, og overvej om du skal prøve at skifte nogle af dine digitale platforme. Fortæl gerne om hvilke du skifter til på dine sociale medier, og brug her tagget #danmarkskifter, så andre kan finde dit indlæg.

Danmark skifter – Ny kampagne skal ændre vores digitale vaner
it-blogger.dk/danmark-skifter-…
